Odšťavňovače a sušičky
Už jsme sklidili ranější třešně a zvládli jsme i letošní úrodu jahod. Zpracování většiny druhů ovoce a zeleniny nás však teprve čeká. Víte, kdo nám pomůže se sušením ovoce, zeleniny a výrobou nápojů plných vitaminů? Podívejme se nové typy sušiček ovoce a odšťavňovačů.
Současný trh nám nabízí nejrůznější druhy sušiček ovoce a zeleniny a stejně tak nepřeberné množství nejrůznějších typů odšťavňovačů. Nabídka je tak bohatá, že laikovi do značné míry samotný výběr až komplikuje. Připomeňme si základní pravidlo výběru. Neměli bychom hledat nejlevnější přístroje, ale takové, které nejlépe splní naše očekávání.
RYCHLE A KVALITNĚ
Sušení ovoce a zeleniny, ale i bylinek a hub, představuje jednu z nejstarších metod zpracování těchto plodů. Přestože je lze sušit i pomocí pouhého čerstvého vzduchu nebo v troubě, jde o časově náročnou záležitost. Při sušení v troubě navíc musíme být ještě na pozoru a neustále hlídat teplotu. To jsou dostatečné důvody, aby se v rodinách s většími přebytky ovoce a zeleniny nebo kde se ve větším množství konzumují houby a bylinky park kuchyňských spotřebičů rozšířil sušičku ovoce a zeleniny. Na co bychom si při výběru sušičky měli dát pozor? Při koupi se zajímejte, zda je vybavena termostatem, díky kterému lze regulovat teplotu sušení od 35 do 60 °C. Pozor, nespleťte si termostat s přepínačem výkonu, který nezajišťuje rovnoměrné sušení, a proto je třeba síta v průběhu sušení přemísťovat. Pozornost je třeba věnovat i ventilátoru. Výhodné je, prochází-li část vzduchu su- šičkou opakovaně. Stačí ho pak již pouze přihřát, čímž se šetří elektřina. Ten, kdo suší bylinky, by se měl zase zajímat, zda sušička dokáže sušit při nízké teplotě, tak jak to bylinky vyžadují. Důležitá je pochopitelně i kapacita sušičky, jež by měla odpovídat množství plodů, které budeme sušit. Kde se suší v malém, postačí sušičky s pěti síty, v rodinách, kde se naopak zpracovávají metráky, se lépe uplatní sušičky s 15–30 síty. Sušičky se liší i příslušenstvím. Některé jsou vybaveny sítky k sušení menších plodů a jinými doplňky. Při koupi nezapomeňte na energetickou náročnost přístrojů, která se u sušiček značně liší. Co se týče výše ceny, pohybuje se v rozmezí 700 – 8000 Kč.
VITAMINY V TEKUTÉ PODOBĚ
Přebytkům ovoce a zeleniny můžeme dát rovněž tekutou podobu, vyrobit si z nich chutné šťávy, koktejly a mošty. Odšťavovače se podle toho, jakým způsobem oddělují vlákninu od šťávy, dělí do tří kategorií: odstředivkové, tlakové a klasické lisy. Stejně jako při výběru sušiček ovoce by pro nás mělo být směrodatné, jaké produkty a v jakém množství budeme zpracovávat a jak často budeme odšťavovače využívat. Co dokážou jednotlivé druhy odšťavňovačů? Výhodou tlakových odšťavovačů je, že jsou vhodné i pro lisování listové zeleniny, bylin, ořechů i semen a šťáva, kterou vyprodukují, je velmi kvalitní. Nevýhodou naopak to, že mohou pracovat pouze půl hodiny. Největšímu zájmu se těší odstředivé přístroje, které zpracovávají ovoce, zeleninu, včetně kořenové, pomocí vysokých otáček. Tyto odšťavovače mohou bez přestávky pracovat několik hodin, ale neporadí si s listovou zeleninou ani bylinkami. Poslední typ odšťavňovačů představují lisy ovoce. Současný trh nabízí manuální, elektrické, rotační i lisovací, ruční či pákové. Jsou mezi nimi odšťavňovače, které nám umožní nastavit si množství dužniny ve šťávě.
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2012, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
Datum vydání: 12. 2. 2016